Повторно се отвораат Ковид центрите во Прилеп – се зголемува бројот на хоспитализирани лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Забрзано се зголемува бројот на хоспитализирани лица од Ковид 19 во прилепската болница. Во инфективното одделение во моментов биле хоспитализирани 28 пациенти, а додека деновиве поради зголемената потреба повторно како Ковид центар е пренаменето одделението за уво, нос и грло, каде во моментов се сместени 17 пациенти.

 

Од прилепската болницата информираат дека ако продолжи овој тренд дел од Интерното одделение повторно ќе се преадаптира како Ковид центар.

 

Инаку само во периодот од 08 до 14 февруари 2021 година, во општина Прилеп имало 198 нови случаи на Ковид-19.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video