Вакцината е мој подарок за децата од целиот свет – Алберт

 

 

До денес, од досега испорачаните 128 милиони вакцини низ светот, повеќе од три четвртини вакцинирани има само во 10 земји. Тоа значи дека во речиси 130 земји со 2,5 милијарди луѓе, се уште не е пристигната ниту една вакцина против ковид-19, соопштува Светската здравствена организација.

 

Среде трката на фармацевтските компании за производство и профит од вакцините против корона вирусот, сакаме да ве потсетиме на креаторот на оралната полио вакцина (против детска парализа), кој одбил да земе пари и да го патентира својот пронајдок, со зборовите:

 

„Вакцината треба да биде достапна за сите деца и за целото човештво. Ова е мој подарок за децата од целиот свет“ – Алберт Брус Сабин.

 

Алберт Брус Сабин е полски и американски лекар и микробиолог, најпознат по развојот на орална вакцина против детска парализа.

 

Сабин имигрирал со своите родители во САД во 1921 година и станал американски државјанин 9 години подоцна. Тој дипломирал на Универзитетот во Њу Јорк во 1931 година, каде започнал истражување за полиомиелитис кај луѓето. Откако служел 2 години како домашен лекар во болницата Белви во Њу Јорк, тој присуствувал на Институтот за превентивна медицина „Листер“ во Лондон. Во 1935 година тој се приклучил на персоналот на Рокфелер институтот за медицински истражувања во Њу Јорк, каде што бил првиот истражувач што демонстрирал раст на полиовирус во човечкото нервно ткиво надвор од телото.

 

Во 1939 година, Сабин станал вонреден професор по педијатрија на Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Синсинати во Охајо и шеф на одделот за инфективни болести на Фондацијата за истражување на детската болница на колеџот. Подоцна станал професор по истражувачка педијатрија. Додека бил на колеџ, тој ја побивал преовладувачката теорија дека полиовирусот влегува во телото преку носот и респираторниот систем; тој последователно покажал дека полиомиелитисот кај луѓето е првенствено инфекција на дигестивниот тракт.

 

Сабин претпоставил дека жив, ослабен вирус, даден орално, ќе обезбеди имунитет подолг временски период отколку убиен, инјектиран вирус. До 1957 година тој имал изолирано соеви на секој од трите типа на полиовирус кои не биле доволно силни за да ја создадат самата болест, но биле способни да го стимулираат производството на антитела.

 

Биле спроведени студии со научници од Мексико, Холандија и Советскиот Сојуз и после обемни теренски испитувања на деца, конечно се покажала ефикасноста на новата вакцина. Оралната вакцина против детска парализа Сабин беше одобрена за употреба во САД во 1960 година и стана главна одбрана од детска парализа во целиот свет.

 

Вакцините против детска парализа се вакцини што се користат за спречување на полиомиелитис. Се користат два вида: инактивиран полиовирус даден со инјекција и ослабен полиовирус даден преку уста. Светската здравствена организација препорачува сите деца да бидат целосно вакцинирани против детска парализа.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи