Бектеши: Угостителите беа доволно поддржани, не прифаќам ултимати

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Министерот за економија Крешник Бектеши денес изјави дека угостителите биле доволно поддржани, вклучени биле во четвртиот пакет мерки, а ќе бидат вклучени и во петтиот.

 

„Имаше директни грантови за угостителите со 4-тиот пакет мерки, но ниту една дејност нема да биде заборавена и со петтиот пакет мерки. Не се согласувам со ултиматумите, а секако ги охрабрувам на искажување на своето мислење преку протести. Осум месеци се плаќаат платите од државата, вклучувајќи го тука и угостителството. Секако ќе има и други олеснувања“, рече Бектеши.

 

Угостителите денес во периодот од 14 до 17 часот ќе ја блокираат раскрсницата на булеварот Александар Македонски незадоволни од тоа што не им се дозволува да работат.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи