62 новозаразени и 1 починат од корона во Прилеп

 

 

Во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 170

-Прилеп 62

-Кавадарци 32

-Велес 25

-Неготино 20

-Охрид 12

-Струмица 11

-Гевгелија 10

-Куманово, Тетово и Штип – по 8

-Богданци 7

-Струга 6

-Крива Паланка 5

-Кратово, Демир Капија, Кочани и Крушево – по 4

-Гостивар и Кичево – по 3

-Битола, Делчево и Валандово – по 2

-Виница, Дебар и Демир Хисар – по 1.

 

Пријавени се вкупно 19 починати лица. Пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември, 11 пациенти од Скопје (69г, 75г, 80г, 65г, 66г, 61г, 67г,72г, 76г, 71г и 68г), два пациенти од Тетово (79г и 65г) и по еден пациент од Куманово (50г), Прилеп (78г), Велес (77г), Охрид (87г), Кичево (51г) и Гевгелија (69г). Од пријавените смртни случаи 18 се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

 

Регистрирани се 244 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 110

-Кавадарци 24

-Прилеп и Велес – по 17

-Куманово 12

-Струмица 9

-Битола 8

-Ресен 7

-Гостивар 6

-Неготино и Берово – по 5

-Тетово 4

-Штип 3

-Охрид, Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран – по 2

-Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево – по 1.

 

Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи