55 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и 2 во Крушево, еден починат во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 170

-Прилеп 55

-Кавадарци 35

-Гевгелија 23

-Тетово 19

-Охрид и Куманово по 17

-Битола и Неготино по 16

-Велес 10

-Струга 8

-Струмица и Ресен по 7

-Гостивар 6

-Штип, Делчево и Богданци по 5

-Крива Паланка, Берово и Кратово по 4

-Пробиштип и Демир Капија по 3

-Кичево, Дебар, Валандово и Крушево по 2

-Кочани и Радовиш по 1

 

Починати се 10 лица, 3 пациенти од Скопје (83г, 79г, 65г), по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 227 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 102

-Куманово 41

-Прилеп 17

-Кавадарци 14

-Тетово и Велес по 8

-Штип 6

-Гостивар и Кочани по 5

-Битола и Струмица по 4

-Гевгелија, Неготино, Ресен и Крушево по 2

-Дебар, Пробиштип, Виница, Дојран и Македонски Брод по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video