5 починати и 29 новозаразени – Ковид 19 повторно коси во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 111

-Прилеп 29

-Кавадарци 20

-Охрид 13

-Неготино 10

-Битола 9

-Гостивар 7

-Куманово и Велес по 6

-Тетово и Гевгелија по 5

-Штип, Струмица, Струга и Ресен по 4

-Кочани, Делчево и Виница по 3

-Кичево, Дебар, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево, Богданци по 1

 

Починати се 16 лица, 5 пациенти од Прилеп (83г, 75г, 75г, 73г, 49г), 3 пациенти од Охрид (85г, 83г, 77г), 2 пациенти од Скопје (78г, 62г) и по еден пациент од Куманово (76г), Крива Паланка (76г), Струга (68г), Гевгелија (75г), Кочани (83г) и Неготино (67г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 151 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 86

-Велес 17

-Прилеп 15

-Тетово 7

-Куманово 6

-Крушево 4

-Гевгелија 3

-Битола, Кичево, Виница, Кратово по 2

-Штип, Кочани, Дебар, Крива Паланка, Радовиш по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи