Корона статистика: Речиси 100 илјади заболени од корона во Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Заклучно со денешната статистика, вкупната бројка на заразени од корона во Македонија се искачи на 99.917 заразени лица, а досега се починати 3085 лица.

 

Оваа статистика е многукратно поголема од првичната прогноза која ја даде министерот за здравство Венко Филипче на почеткот од пандемијата, односно 2500 заболени лица и околу 150 починати лица.

 

Најголем број на новозаразени лица беше забележан на 11 ноември минатата година кога со опасниот вирус се заразиле дури 1.321 лице во едно деноноќие, а „најцрн ден“ со најмногу изгубени пациенти, дури 41, е 28 ноември.

 

Во Прилеп ситуацијата повторно драматична. Официјалната бројка на новозаразени се движи од 30 до 40 пациенти секој ден, а според директорот на општата болница „Борка Талески“, Драган Богоески, бројката на новозаразени секој ден е уште поголема, односно 50 до 60, земајќи во предвид дека не сите граѓани се тестираат и се регистрираат како заболени.

 

Дали на Македонија и се заканува некој нов бран на корона вирусот?

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи