Три доживотни, 15 и 9 години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Кривичниот суд денеска ги изрече следниве пресуди за обвинетите во случајот „Монструм“,  што се однесува на петкратното убиство кај Смилковското езеро:

 

  • Алил Демири – виновен за теторизам, доживотен затвор
  • Африм Исмаиловиќ – виновен за теоризам , доживотен затвор
  • Агим Исмаиловиќ – виновен за теторизам, доживотен затвор
  • Хаки Азири – виновен за две кривични дела за помагање, единствена казна затвор од 9 години
  • Фејзи Азири – виновен за 2 кривични дела за помагање во извршување на кривично дело, единствена казна затвор од 15 години
  • Сами Љута – се отфрла обвинението

 

Судот го уважи и барањето на обвинителството и побара мерка притвор за сите осудени во случајот „Монструм“. Притворот ќе биде во сила до правосилност на пресудата.

 

Случајот „Монструм“ го води судијата Огнен Ставрев, заедно со судијата Осман Шабани и тројца портоници, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

 

Во името на граѓаните на РСМ по советување и гласање Основниот кривичен суд Скопје, како провстепен Кривичен суд ја донесе слената пресуда:

 

„Обвинетите Халил Демири и Африм Исмаиловиќ се прогласуваат за виновни дека го сториле кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, ги осудува на казна доживотен затвор. Обвинетиот Агим Исмаиловиќ се прогласува за виновен дека го сторил кривично дело тероризам од член 394б став 1 во врска со член 22 од КЗ и го осудува на казна доживотен затвор. Обвинетиот Хаки Азири се прогласува за виновен за две кривични дела помагање на сторител во извршено кривично дело по член 365 став 2 во врска став 1 од Кривичниот законик, па за секое кривично дело судот го осудува од по пет години затвор и го осудува на единствена казна затвор од девет години. Обвинетиот Фејзи Азири се огласува виновен за две кривични дела помагање на сторител во извршено кривично дело по член 365 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, и за секое кривично дело го осудува на еднствена казна затвор од 15 години, изјави судијата Осман Шабани.

 

Судијата Ставрев посочи дека ако мирот во една земја се наруши стапува на сцена принудата.

 

„Судиите, обвинителите, адвокатите кои работат на предметите имаат обичај и често во судската постапка да го употребуваат поимот кривично правен настан. По мое видување и чувство овде не се работи за обичен кривично правен настан. Се работи за монструозно садистичко убивање и одземање на животи на деца кои одвај станале полнолетни. Замислете ги чувствата на децата една минута пред смртта, клекнати на колена. Размислувале ли за семејството, за првите љубови, што се не им прошло низ глава во таа секунда, а тоа било и прашањето зошто ние и што лошо сме сториле, а не сме имале ни време да сториме. Какви се чувствата на родителите, во која психолошка бездна биле тие кога разбрале дека ги нема, како се чувствуваат во долго поминатите денови барајќи правда? Правото е поредок во кој употребата на сила е забранета. Праведно е се што е законито. Правосилната е заснована врз релативна процесна вистина. Идејата за правда го потенцира значењето на општото добро. Правото е правда, но и правна сигурност. Треба да обезбеди мир и сигурност. Во Кривичниот Законик е предвидено дека тој што ќе изврши едно или повеќе дела на убиства, грабнување на лица, уништување на правни објекти.. ќе се казни од најмалку 10 години или доживотен затвор. Оној кој ќе му помогне на сторител на кривично дело за кое е пропишана затворска казна доживотен затвор, ќе се казни со затвор од 1 до 10 години, појасни судијата Ставрев.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи