Прилеп повторно урива корона рекорди

 

 

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 274

-Прилеп 79

-Кавадарци 55

-Тетово 39

-Куманово 34

-Охрид 29

-Гевгелија 26

-Неготино 25

-Велес 24

-Штип 20

-Гостивар 18

-Битола 16

-Струмица 13

-Кочани 12

-Струга и Крива Паланка по 11

-Богданци 6

-Крушево 5

-Ресен 4

-Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија по 3

-Кичево 2

-Берово 1

 

Починати се 13 лица, по 4 пациенти од Скопје (85г, 78г, 72г, 64г) и Куманово (70г, 63г, 57г, 50г) и по еден пациент од Тетово (66г), Прилеп (72г), Битола (71г), Велес (75г) и Пробиштип (83г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 215 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 125

-Прилеп 19

-Кавадарци 13

-Струмица 9

-Велес 6

-Битола 5

-Тетово, Куманово и Неготино 4

-Гевгелија, Делчево, Демир Капија, Кичево и Радовиш по 3

-Гостивар, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар по 2

-Кочани, Крива Паланка и Виница по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи