Прилеп втор по лежечки пациенти од ковид, прв е Скопје

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Во ковид-центрите низ државата денеска има 671 пациент, од кои 248 се во Скопје, а 423 во другите градови, додека бројот на слободни болнички кревети е околу 400, информира Министерството за здравство.

 

Во скопските ковид-центри во изминатите 24 часа се хоспитализирани 24 нови пациенти поради компликации од коронавирусот и од нив 5 биле на интерните клиники, 8 во ГОБ 8 Септември, 9 на Инфективната клиника и двајца во Козле. Дома се пуштени 26 оздравени пациенти.

 

Според Министерството за здравство, во моментов на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 20 пациенти, на Клиниката за неврологија 15, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 29 пациенти со симптоми на коронавирусот. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 76 болни, на Клиниката за инфективни болести 88, во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 17 пациенти, а на ГАК се хоспитализирани 3 пациентки позитивни на ковид-19.

 

Во однос на болниците во другите градови, најмногу пациенти има во Прилеп-67, па во Куманово-57. Во болницата во Битола се хоспитализирани 31 пациент позитивен и суспектен на ковид-19, во болницата во Штип 38 пациенти, на инфективното одделение во Тетово 21,а во Велес 31 пациент. Во ковид-центарот во Охрид се хоспитализирани 55 пациенти, во Гостивар 6, а во Струга 18 болни. Во болницата во Струмица има 23 пациенти, во Кочани 6, во Кичево 8, Кавадарци 40, во Гевгелија 9 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи