Една година од првиот случај на корона во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

26 февруари 2020 година е датумот кога беше регистиран првиот случај на корона во Македонија. На овој датум, со комбе од Италија допатува жена на возраст од 50 години која официјално се смета за прв регистриран случај на коронавирусот. Од граничниот премин Табановце, таа веднаш беше пренесена на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Иако во комбето со кое се превезувала имало уште 12 лица, ниту еден од нив не заболе.

 

365 дена подоцна, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.214 лица. Бројката на оздравени пациенти е 90.685, на починати е 3.111, а бројот на активни случаи изнесува 7.418.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video