За 24 часа 33 пациенти хоспитализирани поради компликации со корона во Скопје

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Поради компликации со вирусот 33 пациенти се хоспитализирани во Скопје за 24 часа.

 

Од Министерството за здравство информираат дека во последното деноноќие, на интерните клиники имало 15 приеми, додека во ковид центарот во ГОБ „8 Септември“ и на Инфективната клиника имало по 9 нови приеми на пациенти во текот на вчерашниот ден.

 

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 15 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 34 пациенти со симптоми на корона вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 77 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 87 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 15 пациенти. На ГАК има 5 хоспитализирани ковид позитивни пациентки.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи