41 новозаразени и 1 починат од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 258

-Кавадарци 51

-Прилеп 41

-Куманово 25

-Неготино 22

-Охрид 18

-Тетово 16

-Струга 13

-Гевгелија 12

-Битола 11

-Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10

-Штип 8

-Кичево 7

-Гостивар и Валандово – по 6

-Крушево и Богданци – по 5

-Пробиштип и Демир Хисар – по 4

-Кочани 3

-Делчево 2

-Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

 

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г, 70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г)  Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

-Скопје 90

-Прилеп 25

-Кавадарци 19

-Неготино и Тетово – по 8

-Куманово и Штип – по 7

-Гостивар и Делчево – по 6

-Гевгелија 5

-Битола и Велес – по 4

-Струмица, Крушево и Берово – по 3

-Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2

-Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи