Еден починат и 26 новозаразени во Прилеп во последното деноноќие

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 99

-Прилеп 26

-Кавадарци 19

-Куманово 17

-Струмица 15

-Неготино 9

-Тетово и Кочани по 7

-Гостивар 6

-Штип и Велес по 5

-Охрид и Гевгелија по 4

-Струга 3

-Виница 2

-Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип по 1

 

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), 2 пациенти од Крушево (71г,71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 138

-Кавадарци 33

-Неготино 19

-Велес 10

-Крива Паланка и Ресен по 8

-Штип 7

-Куманово 6

-Тетово, Битола, Струмица, Делчево и Кратово по 5

-Гостивар, Гевгелија, Свети Николе и Валандово по 3

-Кочани, Кичево и Пробиштип по 2

-Берово и Богданци по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи