Во 2020 пад од 84,5% пристигнувања по копнен пат од Македонија во Грција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Според податоци на Институтот на Здружението на грчки туристички бизниси, минатата година, бројот на пристигнувања по копнен пат од Македонија во Грција заради пандемијата се намалил на 500.000, што е пад од 84,5% во споредба со над 3 милиони пристигнувања во 2019 година.

Подетално, во 2019 година, биле регистрирани вкупно 3.250.120 пристигнувања по копнен пат наспроти 503.894 лани, од кои 311.706 пристигнувања се во јануари и февруари. Во јануари регистрирани биле 149.020 пристигнувања, за 90.8 проценти повеќе од истиот месец во 2019 година, во февруари 162.686, речиси на исто ниво како и една година претходно, а падот започнува од месец март, по воведените први рестрикции, по што следат два месеци кога границите целосно беа затворени.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи