Мариово и Трескавец во трка за наградата за најдобра филмска локација

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Мариово и Трескавец, атрактивните локации од прилепскиот регион, кои се појавуваат во филмот „Врба“ на Милчо Манчевски“ се меѓу финалистите за наградата за најдобра филмска локација. Од вкупно 28 апликации, Македонија се наоѓа меѓу петте финалисти, заедно со Словачка, Германија, Италија и Литванија.

Наградата ја доделува Европската мрежа на филмски комисии, чиј член е и Агенцијата за филм.

Ова всушност е втора година по ред како Македонија е дел од финалистите, по минатогодишната номинација на локацијата каде е снимена „Медена земја“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи