Од 22 до 28 февруари во Прилеп 315 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 22 до 28 февруари 2021 година, во општина Прилеп имало 315 нови случаи на Ковид-19.

Од последици на коронавирусот починале 10 лица.

Бројот на активни случаи изнесува 658.

75 лицa се наоѓаат на болничко, 499 на домашно лекување, а 84 се лекуваат во дневната болница.

Во домашна изолација и самоизолација заклучно со денеска се наоѓаат 470 лица;

Од почетокот на пандемијата вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 5.431, а од вирусот починале 264 лица.

Дополнително, од Центарот за јавно здравје информираат дека од почетокот на пандемијата евидентирани се 8 случаи на реинфекција со вирусот Ковид-19.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи