Протестен марш за „Јавна соба“ на 8. Март за целосно расчистување на случајот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Платформата за родова еднаквост на 8. Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот „Јавна соба“.

Маршот ќе започне во 15 часот пред Министерството за внатрешни работи, а ќе заврши во Парк Жена Борец.

„Маршираме бидејќи држава што не постапува е држава што силува. Маршираме за поддршка на сите жртви на криминалната група Јавна соба и сите жртви на родово засновано насилство. Зад статистиките стојат женски лица. Маршираме за да ги потсетиме институциите МВР и Јавното обвинителство дека нема да застанеме додека не ги исполнат нашите барања“ велат од платформата.

Оние што сакаат да присуствуваат на маршот, се повикани да се облечат целосно во црно, како израз на гнев и револт.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи