53 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп, активни се 658 случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на Ковид-19 во:

 

-Скопје 367

-Прилеп 53

-Куманово 34

-Неготино 29

-Кавадарци 26

-Битола 25

-Охрид 23

-Крива Паланка 21

-Велес 18

-Тетово 17

-Гевгелија 14

-Гостивар 12

-Кочани 10

-Штип и Струга по 9

-Пробиштип 8

-Демир Капија 7

-Струмица, Берово, Крушево, Кратово и Демир Хисар по 5

-Кичево 4

-Свети Николе и Ресен по 3

-Делчево, Виница, Валандово и Богданци по 2

-Македонски Брод 1

 

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (77г,74г) и Кичево (71г, 51г) , и по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

 

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 154

-Прилеп 61

-Охрид 25

-Битола 17

-Велес и Струга по 14

-Куманово 12

-Тетово и Гевгелија по 9

-Штип 7

-Гостивар и Струмица по 6

-Делчево 5

-Дебар 4

-Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш по 3

-Крива Паланка, Пробиштип, Кратово и Валандово по 2

-Неготино, Крушево, Свети Николе, Богданци и Дојран по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 526.870 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи