Бошњаците со реакција за јазикот во образецот за потпис – босански, а не бошњачки јазик

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Бошњаците реагираат за јазикот -наместо босански, јазикот е изменуван како бошњачки во електронскиот образец за попис. Поради ова денеска пристигна реакција од Бошњачкиот демократски сојуз.

Од оваа партија велат дека неколку пати реагирале до институциите на Северна Македонија, како што се Влада, МВР, но како што велат оваа грешка постојано се повторува. Од БДС ги повикуваат сите надлежни институции веднаш да ја исправат оваа грешка, односно наместо бошњачки, да се промени во босански јазик.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи