Левица Прилеп: Градоначалникот Јованоски со привилегии од корона се лечи на ортопедија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Кој му дозволил на прилепскиот градоначалник привилегирани услови за нега во прилепската болница, запрашаа денес од Левица Прилеп.

„Иако со добра клиничка слика сепак некој од менаџментот на болницата се ставил над законите и се дрзнал градоначалникот Илија Јованоски да го смести токму во неговата поранешна лична канцеларија во ортопедското одделение кое по протокол и не е прогласено за Црвена Зона или Ковид Центар. Цели медицински тимови доаѓаат чисто превентивно и вршат бројни испитувања на сметка на потешките случаи.

Каде е тука професионалната етика и Хипократовата Заклетва на лекарите?

Дел од вработените се бунат затоа што постои ризик од кросконтаминација во целото Ортопедско Одделение кај ранливи пациенти од висок ризик и во случај ситуацијата да излезе од контрола за ова некој ќе треба да сноси дебела одговорност“, велат од Левица Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи