„Војаџер“ – првиот хотел во вселената

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

За неколку години би требало да започне изградбата на првиот хотел во вселената.

Компанијата „Орбитал асембли“, основана пред три години, планира да започне со изградба на „Војаџер станицата“ во ниската орбита на Земјата во 2025 година и верува дека нејзиното меѓуѕвездено одморалиште може да започне со работа во 2027 година, објави „Дејли меил“.

Гостите ќе имаат на располагање најразлични објекти на бродот, вклучувајќи тематски ресторани, сауна, кино, спортски сали, библиотеки, концерти, салони и барови со поглед на Земјата, со соби за 400 луѓе . Екипажот, просториите за воздух, вода и електрична енергија, исто така, ќе бидат дел од вселенскиот брод.

Хотелот, наводно, ќе кружи околу Земјата на секои 90 минути, а ротацијата ќе создаде вештачка гравитација слична на таа на Месечината. Трошоците за изградба не биле обелоденети.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи