И третиот „Старшип“ на Илон Маск експлодира, овој пат по успешното слетување

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Ракета без екипаж на американската вселенска компанија „СпејсЕкс“ експлодираше по, како што се чинеше, успешниот лет и слетувањето.

„Предобро меко слетување“, беше коментаторот на компанијата.

Неколку минути подоцна ракетата експлодираше, а засега не е дадено никакво објаснување. На снимката се гледа уредното слетување по летот.

Ова беше трет неуспешен обид на прототипот на ракетата „Старшип“ за која „СпејсЕкс“ се надева дека еден ден ги замени постојните ракети „Фалкон“. Маск планира да ги користи овие ракети за мисии до Месечината и Марс.

Претходните две тестни лансирања завршија со пад.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи