Девет мајмуни примија вакцина против корона

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Како што пренесуваат официјални претставници од Зоолошката градина во Сан Диего, 9 мајмуни се вакцинирани против корона со што влегуваат во историјата на медицината.

Една од примателите на вакцината е 28 годишната орангутанка Карен која во 1994 година беше првиот човеколики мајмун што беше подложен на операција на отворено срце.

„Секој од мајмуните доби по 2 дози од експерименталната вакцина. Ниту еден од нив немаше лоша реакција од вакцината и сите се чувствуваат добро“, изјави портпаролката на зоолошката во Сан Диего, Дарла Дејвис за агенцијата „Ројтерс“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи