Обвиненија за 7 учесници на протестите за предметот „Монструм“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинение за 7 учесници на протестите во врска со пресудата за предметот „Монструм“.

Шестмина од нив веќе се во притвор, а за уште 1 обвинителството на судот денеска му предложи да определи мерка притвор, поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.

Сите се обвинети за кривично дело „Учество во толпа“ – кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Овинителството ќе бара продолжување на притворот.

Овие 7 лица на 26 февруари биле дел од толпата на насилниот протест кој вклучувал фрлање со камења, метални шипки, бекатон плочки и друго. Биле повредени 11 полициски службеници и една новинарска екипа.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи