ВИДЕО – Даисуги – јапонска техника за производство на дрвја, без да се сечат дрвјата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Јапонците произведуваат дрво 700 години без да сечат дрвја. Во 14 век, во Јапонија е родена извонредната техника даисуги. Навистина, даисугите предвидуваат овие дрвја да бидат засадени за идните генерации и да не бидат исечени, туку исечени како да се џиновски бонсаи.

Со примена на оваа техника на кедри, дрвото што може да се добие е униформно, правилно и без јазли, практично совршено за градење. Сечење како правило на уметноста што му овозможува на дрвото да расте и да ‘рти додека го користите неговото дрво, без никогаш да го исечете.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи