Родилката Веапоска: Каде се органите и зошто ми беа извадени – не го прифаќам извештајот од Лекарската комора

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Медицинската сестра Јалдз Веапоска, која по породувањето во струшката болница, излезе од салата со извадени матка, бубрег и јајник е разочарана што Лекарската комора не пронашла лекарска грешка за нејзиниот третман во болницата.

„Јас не го прифаќам ова. Како е можно Лекарската комора кажа дека нема да се знае комисијата која ќе постапува во случајот, ниту јавноста ниту докторот нема да знае кој ќе одлучува. А директорот знае кои се лекарите од Лекарската комора. Биле во болница во Струга, еден гинеколог, еден анестезиолог и еден хирург. Биле таму, па со директорот од мои извори дознавам дека заминале на ручек. Како е можно?, вели Веапоска за „Слободен печат“.

Таа не знае ниту каде се нејзините органи во моментов.

„Сакам Лекарската комора да излезе јавно и медицински да го образложи ова, не ваделе заб туку органи. Ако немало лекарски пропуст, кај се органите и зошто ми беа извадени? Нека кажат каде се за да ги земам и да ги однесам на Судска медицина тука или надвор од Македонија, бара пациентката“ – вели Веапоска.

Лекарската комора го известила Министерството за здравство дека по направениот увид во медицинската документација и разговорот со медицинскиот тим од ЈЗУ ОБ Струга, кои учествувале во третмaнот на лекување на пациентката,  комисијата констатира дека немало лекарска грешка во третманот.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи