4 починати и 51 новозаболени од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.394 тестирања, а регистрирани се 872 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 459, Прилеп – 51, Кавадарци – 35, Куманово, Битола и Охрид – по 33, Тетово – 31, Гостивар – 28, Штип – 24, Неготино и Берово – по 15, Велес – 14, Крива Паланка – 13, Струмица и Струга – по 11, Крушево – 9, Демир Хисар – 8, Гевгелија – 7, Кочани, Радовиш и Пробиштип – по 6, Кичево, Ресен и Богданци – по 5, Свети Николе – 3, Виница, Валандово, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Регистрирани се 412 оздравени пациенти од:

Скопје – 179, Охрид – 44, Струга – 34, Прилеп – 33, Куманово – 23, Тетово – 18, Битола – 13, Струмица – по 12, Гостивар – 10, Гевгелија – 8, Велес – 6, Штип – 5, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 4, Дебар и Кичево – по 3, Ресен, Виница и Кратово – по 2, и Неготино, Крушево и Богданци – по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица. Починати се по 9 пациенти од Скопје (66г,69г,78г,87г,75г,80г,75г,70г,73г), 4 пациенти од Прилеп(67г,86г,89г,45г), 2 пациенти од Гевгелија(73г,73г) и по 1 пациент од Тетово (72г), Велес (73г), Охрид (79г), Кочани (72г), Кичево (70г), Делчево (75г) и Струмица (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.394 тестови преку: ИЈЗ-647, ЦЈЗ Скопје-91, Авицена-294, Биотек-354, Жан Митрев (Филип Втори)-186, Систина-280, лабораторија Лаор–176, МАНУ-0, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-70, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-64, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.167, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 548.210 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 108.350, бројката на оздравени пациенти е 95.822, на починати е 3.228, а бројот на активни случаи изнесува 9.300.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 459, активни 4485

Куманово 33, активни 355

Прилеп 51, активни 704

Тетово 31, активни 271

Гостивар 28, активни 200

Штип 24, активни 128

Кавадарци 35, активни 531

Велес 14, активни 235

Битола 33, активни 228

Охрид 33, активни 428

Струмица 11, активни 175

Струга 11, активни 152

Кочани 6, активни 109

Кичево 5, активни 43

Неготино 15, активни 318

Гевгелија 7, активни 267

Свети Николе 3, активни 25

Крива Паланка 13, активни 127

Ресен 5, активни 64

Дебар, активни 13

Делчево, активни 45

Радовиш 6, активни 20

Берово 15, активни 44

Пробиштип 6, активни 36

Виница 1, активни 23

Валандово 1, активни 25

Крушево 9, активни 83

Богданци 5, активни 66

Кратово 1, активни 24

Демир Хисар 8, активни 31

Демир Капија 1, активни 32

Македонски Брод 1, активни 6

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 3

Дојран 1, активни 2

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи