7 починати и 64 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 440

-Прилеп 64

-Кавадарци 50

-Куманово 45

-Тетово 35

-Гевгелија 33

-Неготино 31

-Гостивар 29

-Охрид 26

-Велес и Битола по 24

-Струмица 21

-Крушево 11

-Кочани и Крива Паланка по 10

-Ресен 7

-Струга и Свети Николе по 6

-Кичево и Демир Капија по 5

-Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 4

-Делчево, Берово и Валандово по 3

-Дојран 2

-Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево по 1

 

Починати се 16 лица, по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 173

-Охрид 37

-Прилеп 28

-Кавадарци 16

-Велес и Струмица по 12

-Куманово 11

-Неготино 9

-Тетово и Гевгелија по 8

-Струга 7

-Кочани 5

-Штип и Битола по 4

-Крива Паланка и Берово по 3

Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија по 2

-Гостивар, Делчево и Валандово по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи