Прилеп не попушта: 65 новозаболени во последното деноноќие, 757 активни случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на Ковид-19, и тоа во:

Скопје – 453, Прилеп – 65, Велес – 56, Неготино – 44, Кавадарци – 41, Штип – 30, Тетово – 29, Куманово – 26, Струмица – 22, Гостивар и Битола – по 21, Охрид – 19, Гевгелија – 18, Кочани – 17, Струга – 12, Крива Паланка и Крушево – по 9, Ресен – 7, Берово и Кратово – по 6, Делчево и Демир Капија – по 5, Дебар, Радовиш и Богданци – по 4, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 175, Прилеп – 41, Кавадарци – 34, Куманово – 20, Велес – 16, Неготино – 15, Битола и Крива Паланка – по 14, Тетово – 11, Гевгелија – 8, Ресен, Пробиштип и Богданци – по 5, Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово – по 4, Кичево и Крушево – по 3, Берово и Валандово – по 2, Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 21 починато лице – 6 пациенти од Скопје (91, 90, 87, 66, 68, 78), 3 пациенти од Берово (59, 51, 70), по 2 пациенти од Куманово (72, 71), Велес (82, 56), Неготино (79, 79), Гевгелија (83, 59) и по 1 пациент од Кочани (66), Крушево (74), Богданци (54) и Демир Капија (75). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, двајца во домашни услови.

Направени се 3.450 теста преку: ИЈЗ – 729, ЦЈЗ Скопје – 95, „Авицена“ – 381, „Биотек“ – 324, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 188, „Систина“ – 261, лабораторија „Лаор“ – 191, МАНУ – 0, Судска медицина – 16, ЦЈЗ Битола – 72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 6, ГАК – 0, „Синлаб“ – 61, „Ремедика“ – 31, лабораторија во болницата во Козле – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.092, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ „8 Септември“ – 0, лаборатории од странство – 0.

Досега во земјата се направени вкупно 555.367 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 110.209, бројката на оздравени пациенти е 96.570, на починати е 3.265, а бројот на активни случаи изнесува 10.374.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 453, активни 5.017
Прилеп 65, активни 757
Куманово 26, активни 393
Тетово 29, активни 316
Гостивар 21, активни 244
Штип 30, активни 154
Кавадарци 41, активни 572
Велес 56, активни 285
Битола 21, активни 255
Охрид 19, активни 436
Струмица 22, активни 202
Струга 12, активни 162
Кочани 17, активни 130
Кичево 2, активни 47
Неготино 44, активни 367
Гевгелија 18, активни 299
Свети Николе 2, активни 32
Крива Паланка 9, активни 129
Ресен 7, активни 73
Дебар 4, активни 17
Радовиш 4, активни 28
Делчево 5, активни 48
Берово 6, активни 45
Пробиштип 2, активни 34
Виница 2, активни 24
Валандово 2, активни 27
Крушево 9, активни 98
Богданци 4, активни 66
Кратово 6, активни 24
Демир Хисар 2, активни 36
Демир Капија 5, активни 38
Македонски Брод, активни 7
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево 2, активни 6
Дојран, активни 4.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи