Бројот на туристи во земјава преполовен во јануари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Бројот на туристите во јануари 2021 година во однос на јануари 2020 година е намален за 49,2 проценти, а бројот на ноќевањата е намален за 40,7 отсто. Бројот на домашните туристи бележи пад од 12,1 отсто, а на странските туристи од 69,8 проценти.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2021 година во однос на јануари 2020 е намален за 15,3 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 60,2 отсто.

Поради ковид-19 пандемијата, македонскиот туристички сектор лани доживеа огромно намалување на бројот на туристи и големи финансиски штети. Хотелиерите и останатите туристички работници велат дека состојбата не е воопшто подобрена и во првиот квартал од годинава, а откажувања на резервациите од странските туристи има сè до почетокот на летото.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи