Синдикат на полицијата: Ги повикуваме МПС и НСП да ни се приклучат во битката за заштита на загарантирани права на вработените во МВР

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Синдикатот на полицијата во Македонија ги повикува вработените во Министерството за внатрешни работи, членовите на двата синдиката – Македонскиот полициски синдикат и  на Независниот синдикат на полицијата, да им се приклучат во борбата за заштита на работните права на вработените во ова Министерство, поради, како што наведуваат во денеска објавениот проглас, алармантната состојба од зголемено кршење и повредување на работните права, вознемирувањето на дел од вработените и нарушувањето на човечките односи во речиси секоја организација.

Тие бараат заедничко дејствување за да се спречат незаконски прераспоредувања кои се спроведуваат  преку злоупотреби на службени положби и овластувања и тоа од страна на правната служба и претседателите на комисиите во МВР.

Таквите прераспоредувања, потенцираат од Синдикатот на полицијата во Македонија, имаат нанесено огромни штети на вработените спротивно на нивната волја, што, како што наведуваат, е докажано по извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Државниот инспекторат за труд.

„Наша законска обврска е да ги штитиме Уставот и законските прописи да не дозволиме нанесување штета и на Буџетот на РМ од предизвикување на тужби и продолжување на натамошни злоупотреби. Оттука ги повикуваме останатите два синдикати МПС и НСП, да излезат со своја реакција и да ни се приклучат во натамошната битка за заштита на загарантирани права на вработените во МВР. Особено го повикуваме МПС односно претседателот на репрезентативен синдикат да упати остра рекација до министерот поради грубото кршење на правата на работниците особено поради заобиколување на нивните два члена кои се дел како претставници од комисиите за распоредување во МВР, се вели во  прогласот на Синдикатот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи