72 новозаразени и 1 починат во последното деноноќие во Прилеп, вкупно 792 активни случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа по компликации од ковид-19 починаа 15 пациенти, а од 3.654 тестирања се регистрирани 868 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Починати се 5 пациенти од Скопје (86,81,72,71,64), по 2 пациенти од Тетово (72,59) и Охрид (78,57), и по 1 пациент од Прилеп (80), Куманово (71), Штип (64), Кавадарци (65), Битола (73) и Неготино (74)

Новите случаи се регистрирани во: Скопје – 424, Прилеп – 72, Куманово – 42, Битола – 34, Охрид – 31, Тетово – 28, Кавадарци – 27, Неготино – 26, Велес – 21, Гевгелија – 20, Гостивар и Кочани – по 15, Штип – 14, Крива Паланка и Крушево – по 11, Струга и Берово – по 10, Струмица – 9, Валандово и Демир Капија – по 8, Богданци – 6, Кичево и Ресен – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 3, Радовиш, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран – по 1.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти од: Скопје – 178, Прилеп – 36, Тетово – 20, Гевгелија – 17, Куманово и Струмица – по 16, Битола – 15, Велес – 11, Гостивар и Кочани – по 8, Берово – 5, Штип и Крушево – по 4, Валандово – 3, Ресен, Пробиштип. и Богданци – по 2, Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Направени се 3.654 тестови преку: ИЈЗ-707, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-352, Биотек-362, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-311, лабораторија Лаор–259, МАНУ-0, Судска медицина-52, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, ГАК-0, Синлаб-77, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.123, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на ковид-19.

Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата ее 111.077, оздравени се  96.925, починаа 3.280, а активни случаи се 10.872.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 424, активни 5.258

Прилеп 72, активни 792

Куманово 42, активни 418

Тетово 28, активни 322

Гостивар 15, активни 251

Штип 14, активни 163

Кавадарци 27, активни 597

Велес 21, активни 295

Битола 34, активни 273

Охрид 31, активни 465

Струмица 9, активни 195

Струга 10, активни 171

Кочани 15, активни 137

Кичево 5, активни 51

Неготино 26, активни 392

Гевгелија 20, активни 302

Свети Николе 1, активни 33

Крива Паланка 11, активни 140

Ресен 5, активни 76

Дебар, активни 16

Радовиш 2, активни 30

Делчево 1, активни 48

Берово 10, активни 50

Пробиштип 3, активни 35

Виница, активни 23

Валандово 8, активни 32

Крушево 11, активни 105

Богданци 6, активни 70

Кратово 1, активни 25

Демир Хисар 3, активни 38

Демир Капија 8, активни 46

Македонски Брод 2, активни 8

Македонска Каменица, активни 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи