АХВ запленила 30 килограми путер, не 4.5 тони како што објави Николовски

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот Љупчо Николовски вечерва на својот ФБ профил објави дека Агенцијата за  храна и ветеринарство (АХВ) запленила 4.5 тони путер кој имал важност до 2019 година и притоа повикува на целосна истрага и одговорност.

„Во акција на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) кај операторот Евро Млекара ДООЕЛ Скопје, се пронајдени и запленети 4.5 тони путер, кој имал важност до 2019 година. Производот е затекнат во продажба без декларација, и од страна на АХВ веднаш е повлечен од пазарот.
Заштитата на граѓаните и нивното здравје се на прво место. Повикувам на целосна истрага и одговорност!“ – објавува Николовски.
Меѓутоа, според официјалното соопштение на АХВ, не станува збор за толкава количина на путер, туку само 30 килограми путер со важност до 13 февруари 2021 година.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи