Нови тројца починати и 64 случаи на Ковид 19 во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 4.373 тестирања, а регистрирани се 1.031 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 492

-Прилеп 64

-Кавадарци 53

-Велес 47

-Тетово и Гостивар по 45

-Охрид 31

-Битола 30

-Куманово и Неготино по 29

-Гевгелија 25

-Струмица 20

-Штип 16

-Струга 13

-Берово 12

-Ресен, Радовиш и Крушево по 9

-Кочани 8

-Свети Николе, Пробиштип и Валандово по 7

-Крива Паланка 6

-Демир Хисар 4

-Кратово 3

-Кичево, Богданци и Демир Капија по 2

-Дебар, Виница, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1

 

Пријавени се вкупно 20 починати лица, на возраст од 50 – 93 години и тоа: 9 пациенти од Скопје, 3 лица од Прилеп, Велес и Битола – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Гостивар, Кавадарци и Кочани. Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 241 оздравен пациент од:

 

-Скопје 152

-Гевгелија 20

-Велес 15

-Куманово 14

-Гостивар 13

-Битола 9

-Штип 6

-Ресен 4

-Валандово 3

-Струмица 2

-Кичево, Радовиш и Свети Николе по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 563.394 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.107, бројката на оздравени пациенти е 97.166, на починати е 3.300, а бројот на активни случаи изнесува 11.641.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи