ВИДЕО – „Мечкари или Bear-Man“ филм на прилепчанецот Горан Попоски за прилепската маска стара со векови

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Филмот „Мечкари или Bear-Man“ на прилепчанецот Горан Попоски ја прикажува традиционална маска која останала уште  од времето на нашите древни предци. Мечкарите се традиција во Прилеп и Македонија. Тие го покажуваат светот како што го гледале нашите предци и моќното чувство кога сте под самата маска.

Оваа групна маска, „Прилепски мечкари” потекнува од касапскиот еснаф, кој традиционално се преправа во неа преку 150 години. Се верува дека преку маскирањето ќе се простат гревовите и ќе се истераат злите духови.

Погледнете го овој филм кој што детално ја опишува оваа маска, од нејзиното настанување па се до денес.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи