Од полноќ ново поскапување на горивата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Трендот на поскапување на малопродажните цени на горивата продолжува и во следната недела, откако РКЕ ја донесе својата најнова одлука.

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеста Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,00 денар/литар и ќе изнесува 57,00 ден/литар.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 08.03.2021 година.

Со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98, 69,50 ден, додека цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), ќе изнесува 46,50 ден/литар.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи