21 нов случај на Ковид 19 во Прилеп и две починати лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 1.258 тестирања, а регистрирани се 284 нови случаи на КОВИД-19 во:

 

-Скопје 152

-Кавадарци 29

-Прилеп 21

-Кочани 17

-Штип 10

-Неготино 7

-Куманово и Охрид по 6

-Тетово и Гевгелија по 5

-Демир Капија 4

-Гостивар и Струмица по 3

-Велес, Струга, Свети Николе и Берово по 2

-Кичево, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово по 1

 

Пријавени се вкупно 21 починато лице, на возраст од 52 – 93 години и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп и Охрид – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Тетово, Штип, Струмица, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија и Пробиштип. Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 449 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 192

-Прилеп 38

-Кавадарци 36

-Куманово 20

-Штип 17

-Струмица 16

-Велес и Богданци по 15

-Гевгелија, Гостивар и Битола по 14

-Крива Паланка 13

-Неготино и Тетово по 11

-Кочани 6

-Свети Николе 4

-Кратово 3

-Делчево и Крушево по 2

-Кичево, Пробиштип, Виница, Валандово, Ресен и Дојран по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 567.441 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.930, бројката на оздравени пациенти е 98.133, на починати е 3.340, а бројот на активни случаи изнесува 11.457.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи