ВИДЕО – Проданоски: Градот се распаѓа на сите страни, а Општината стана фирма за вработување партиски послушници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Градоначалникот Илија Јованоски, се пофали дека 2020 била година на реализација на крупни капитални проекти од витално значење за општината. Жално! Или гледа со розеви очила или не гледа дека градот се распаѓана на сите страни, со пропаднати улици со огромни кратери, запустени парковски површини, детски игралиштa, плоштади! Очигледно самиот себеси се убедува дека локалната власт одлично работи, изјави на денешната прес конференција претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ, Дејан Проданоски.

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

„Од вкупно 452 милиони денари на сметката, останати се само 21 милион, а замислете Општината потрошила речиси 7 милиони евра. Тоа е огромна сума на пари, а за жал потребите на граѓаните не се задоволени.

Граѓаните не видоа ништо друго освен прескапо платеното мовче во Сточен Пазар и реконструкција на дел од булеварот во центарот на градот.

За каква реконструкција и рехабилитација на улици и локални патишта, зборува градоначалникот Јованоски? За оние улици со огромни дупки на кои прилепчани ги кршат своите автомобили?

Дали е домаќинско и транспарентно работење на локалната самоуправа кога за плати, стоки и услуги се потрошени повеќе од 160 милиони денари?

Иако прилепчани ги плаќаат даноците сепак централната власт не одвои позначителна сума на дотации за Прилеп како Општина!

На Локалната власт и е поважно да троши за привремени вработувања, речиси 22 милиони денари, а услугите кон граѓаните да се на најлошо ниво.

Општината место сервис на граѓаните е претворена во фирма за вработување на партиски послушници кои само земаат плата, а ништо не работат.

Колку мисли Илија Јованоски да ја задолжи Општината?

Граѓаните ќе ја казнат ваквата неспособност и ароганција.

ВМРО-ДПМНЕ има визија и стратегија за развој на Општината која ќе ја спроведе по локалните избори!“, рече Проданоски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи