За што македонците зеле кредит од банките во 2020 година?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Според податоците објавени од Народната банка за банкарскиот сектор за 2020 година, македонските домаќинства должат 201 милијарда 668 милиони денари или околу 3,3 милијарди евра на македонските банки.

Најголемиот износ македонските граѓани го должат по основ на потрошувачки кредити 102 милијарди 746 милиони денари или 1,67 милијарди евра.

Потоа следуваат станбените кредити со износ од 59,054 милијарди денари или околу 960 милиони евра.

На кредитните картички граѓаните се задолжиле 22,44 милијарди денари , а на трансакциските сметки 13,60 милијарди денари.

За реновирање на деловен простор должат 793 милиони денари.

Износот на автомобилските кредити е 288 милиони денари.

За кредити по други основи граѓаните должат 2,74 милијарди денари.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи