Прилепчанецот Златко Крстевски помеѓу најдобрите светски манга уметници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Македонскиот визуелен уметник Злато Крстевски е застапен со две оригиналнии дела работени на тема „Иновација“, техника лавиран туш во боја, во новата публикувана меѓународна антологија „The Best Cartoons of  NIPPON“. На 112 страници со биографски рефенци се селектирани 120 уметниции од 30 земји.

Делата беа изложени во рамки на интернационалниот фестивал на современ стрип и карикатура во Саитама Сити Јапонија кој се одржуваше во „The Saitama Municipal Cartoon Art  Museum“ кон крајот на минатата година.

„Градот Саитама е дом на Ракутен Китизава таткото на модерната манга уметност, каде е поместен и самиот музеј. Радост е да се погледнат иновациите од целиот свет креирани во уметнички дела“, рече во уводната порака градоначалникот Хајато Чимицу.

Во 2018 беше откупено едно дело од Крстевски за колекција во музејот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи