Средношколци од Прилеп победија на Junior Achievement со идеја за иновативно парче мебел

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Решение што на потрошувачите им нуди практично и интересно парче мебел „MultiBox“, му донесе победа на средното училиште „Кузман Јосифовски – Питу“ од Прилеп на натпреварот во претприемачки вештини организиран од Џуниор Ачивмент ж Македонија.

Нивната бизнис идеја е коцка мебел која се трансформира во столче, масичка и фиока за складирање и нуди подобра функционалност и искористеност во просторот. Изработена од специјално обработена и моделирана отпадна пластика на корисникот му нуди практично решение за секој мал простор и може да се собира според потребите на потрошувачите. Димензиите овозможуваат и комбинирање на повеќе коцки.

Второнаградениот тим од гимназијата „Никола Карев“ од Скопје понуди повеќенаменски кујнски апарат (тостер, сечко и кафемат), додека третата награда ја доби тимот од гимназија „Раде Јовчевски Корчагин“, кој понуди иновативно решение за трпезариска маса. Масата врши дополнителна функција по избор на потрошувачот – уметничко дело, слика, огледало, ѕвездено небо.

„Ова се дел од идеите кои петчлената жири-комисија имаше можност да ги слушне минатата недела. На натпреварот кој се одржа од 3 до 15 март 2021 година, учествуваа 123 ученици од 16 тима од средни училишта од Битола, Велес, Виница, Гевгелија, Гостивар, Кочани, Охрид, Прилеп, Свети Николе, Скопје, Струмица и Штип“, соопштија од ЏА.

Тие истакнуваат дека поттикнале вклученост и од бизнис заедницата, со што учениците имале можност да работат со 16 бизнис волонтери кои ги советуваа и помагаа до целта. Учениците имаа можност преку низа тимски активности, користејќи ги сите придобивки од технологијата, да ги покажат својата креативност, иновативност и знаење во областа на претприемништвото.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи