Нема нови мерки, полицискиот час што е на сила ќе даде резултати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Загрижува фактот што во некои градови каде состојбата со корона вирусот беше под контрола, во изминатите неколку месеци значително се влоши, но нема потреба за посилни рестрикции. Ова е денешната одлука на Комисијата за заразни болести, која ја соопшти министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција.

„Се наоѓаме во екот на третиот бран, за еден месец бројката е зголемена за 5 илјади заразени. Во болниците има околу 1.100 пополнети болнички места, притисокот во Скпје беше навистина голем. Според анализите, треба да остане оваа мерка и таа ќе даде резултати за 4-5 дена“, кажа Филипче.

Иако некои градови побараа полицискиот час да започне од 19 часот, сепак, Филипче смета дека мерката рестрикциите да започнат од 22 часот е доволна.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи