Прилеп е на пат да биде првиот град кој ќе постигне колективен имунитет

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Прилеп ќе биде еден од првите градови во земјава што ќе постигне колективен имунитет, со оглед дека досега од 40 до 45 % од населението ја прележа болеста, вели градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, кој и самиот е дел од тој процент на заболени и оздравени од Ковид-19.

Во последниве денови градоначлникот алармира дека состојбата во Прилеп е загрижувачка и бара зајакнување на мерките.

„Во Прилеп е доминантен британскиот сој на вирусот и тоа е потврдено. Тој е позаразен, побрзо се шири, ретко промашува некого, ако заболи еден член – заболува целото семејство“, посочува Јованоски.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи