Се роди првото бебе во светот со антитела на корона

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Жена од Флорида го родила првото бебе на светот кое има антитела на коронавирусот.

Како што пшува Индепендент, жената примила 1 доза од вакцина на „Модерна“ против коронавирусот додека била бремена во 36та недела, а според лекарите, нејзиното бебе веќе има антитела.

Овој случај би можел да има значителни импликации во напорите за борба против пандемијата, велат експертите.

Таа се породила 3 недели подоцна, кога на свет донела здраво девојче. Во јануари на девојчето му е земен примерок од крв и направен е ДНК тест.

„Тестиравме да видиме дали антителата на мајката по вакцинирањето се пренеле на бебето, и според нашите сознанија, ова е прво бебе во светот кое е родено со антитела по вакцинирање“, изјавил педијатарот д-р Пол Гилберт од Флорида.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи