Филипче до музичарите: Имајте разбирање, рестриктивните мерките допрва ќе се затегнуваат

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

По најавите на прилепските музичари дека доколку не им се дозволи да настапуваат под посебни протоколи, ќе го блокираат превојот „Плетвар, се обрати министерот за здравство д-р Венко Филипче и им порача да почекаат и да имаат разбирање, бидејќи новите соеви на вирусот се лесно пренеслови и рестрикции се најмногу потреби во овој момент.
„Оваа криза подразбира да сите имаат разбирање. Ги сфаќам групите на граѓани на кој е оставен лош траг на нивниот работен процес. Но нагласувам дека е време за рестрикции. Со музика и концерти на мали простори, трансмисијата на вирусот е поголема. Не размислуваме да има попуштање на рестриктивните мерки, напротив ке има и затегнување, кога ќе се почне и во текот  на следната недела. Главна причина е  не почитување на мерките и тоа што соевите на вирусот кој се лесно преносливи“, изјави министерот.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи