Разрешен директорот на струшката болница и формирана нова комисија за анализа на случајот со родилката Веапоска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Директорот на струшката болница ќе биде разрешен од функцијата поради случајот со родилката веапоска на која и беа извадени органи, денес или утре ќе биде именуван нов директор и ќе биде формирана нова Комисија за анализа на случајот. Ова го изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

„За случајот со родилката во Дебар, вчера донесов одлука за формирање на нова Комисија, тоа е законска можност. Првата комисија беше формирана од МЗ преку Лекарската комора, но со оглед на неколку интервенции прво од семејството на родилката, но и од неколку институции (Хелсиншки комитет), новата комисија ќе ја водат директорите на КАРИЛ, Урологија, Гинекологија и ќе треба да направат анализа на случајот. Донесена е одлука да се разреши директорот на струшката болница и нов ќе се назначи во текот на денешниот или утрешниот ден“ , вели Филипче.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи