88 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и двајца починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1.293 нови случаи на КОВИД-19 во:

 

-Скопје 626

-Прилеп 88

-Велес 60

-Гостивар, Кавадарци и Битола по 48

-Тетово 46

-Штип 41

-Неготино 36

-Охрид 34

-Струмица 33

-Куманово 28

-Кочани 23

-Радовиш 18

-Гевгелија 17

-Пробиштип 12

-Валандово и Демир Капија по 11

-Кичево 10

-Делчево 9

-Струга, Крива Паланка и Берово по 8

-Крушево 6

-Ресен 5

-Богданци 4

-Свети Николе 3

-Дебар, Виница, Пехчево и Дојран по 1

 

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 49 – 90 години и тоа: 14 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2 и по едно починато лице се регистрира од Куманово, Битола, Кочани, Неготино, Радовиш, Берово, Богданци и Пехчево. Дваесет и три пациенти се починати во болнички услови, додека едно лице е починато во домашни услови.

 

Регистрирани се 339 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 220

-Прилеп 25

-Гевгелија 14

-Тетово и Велес по 9

-Куманово 8

-Гостивар 7

-Струмица 6

-Крива Паланка и Богданци по 5

-Штип и Битола по 4

-Кичево, Берово и Демир Хисар по 3

-Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница по 2

-Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово по 1 лице

 

Досега во земјата се направени вкупно 575.162 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи