Халими : Не собираме данок бидејќи Арачиново има многу социјални случаи и дивоградби

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, излезе со објаснување зошто оваа оптина е единствена во Македонија што нема ниту еден денар собрано од данок на имот затоа што има голем број на дивоградби за чии жители е тешко да ги легализираат.

„Општина Арачиново за жал има и голем број на корисници на социјална помош. Секако проблемите со дивоградбите од минатото и финансиската неможност на семејствата за легализација влијаат врз собирањето на данокот. Ние како општина аплицираме за сите отворени проекти и фондови“, вели Халими за 24 Вести.

Таа додава дека Арачиново е рурална општина и дека во минатото била запоставувана запоставено од претходните градоначалници и претходните влади.

Ова е прво објаснување од страна на градоначалничката, по информацијата пред две недели дека Арачиново е единствена општина која нема даночно одделение.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи