Чинија купена за 35 долари продадена 20 илјади пати поскапо

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Чинија која минатата година еден човек ја купил за 35 долари на пазарче во САД, на аукција во Њујорк е продадена 20.000 пати поскапо.

На прв поглед предметот со шара со сини цветови на бела порцеланска чинија – купен на пазар во Конектикат не изгледа ништо специјално. Но, експертите од аукциската куќа Сотбис покажала дека всушност ова е многу ретка чинија од кинеската династија „Минг“ меѓу 14ти и 17ти век.

Досега во светот се познати само уште 6 чинии од ваков вид, а најголем дел од нив се наоѓаат во реномирани музеи, како Британскиот музеј во Лондон. На аукцијата вчера во Њујорк (17.03) чинијата беше продадена за 721.800 долари, значително повеќе од очекуваните 500.000 долари.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи